Değerli Üye Meslektaşlarımız,

Bildiğiniz üzere Sosyal Güvenlik Kurumu e-arşiv faturaya geçti. Sizlerden gelen sorulara açıklık getirmek için aşağıdaki bilgileri paylaşmak istiyoruz.

1-)Kurum SSGM’leri kestiğimiz e-arşiv faturaları sistem üstünden görememektedirler. Bu yüzden Kuruma gönderilecek e-arşiv faturaların ( üç  tane) çıktısını alıp kaşeleyerek ıslak imza atmamız gerekmektedir. Ocak ayı kesilen e-arşiv faturalarda kaşe imza eksikse farklı illerdeki Optisyenlik Müesseselerine kaşelenip imzalanması için iadeli olarak SGK tarafından gönderilecektir. Aynı illerde olanlar ise kaşeleri ile giderek imzalamak durumunda kalacaklardır.

Bu yüzden E-arşiv faturaların çıktısının reçetelerle birlikte kaşeli ve imzalı olarak teslim edilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. (E-arşiv fatura , Sosyal Güvenlik Kurumu Çankaya VD -775 040 93 79 vergi numarasına kesilecek.)

2-)Yasal mevzuata göre; Kuruma aynı gün için kesilen faturaların toplam bedeli vergiler dahil 5 Bin TL altı ise manuel fatura kesilebilir. 

Bu sebeple SGK’na her ayın son gününde (30-31) Nitelikli ( Teleskopik Gözlük, Kontak Lens vb ) ürünlere ait olan fatura ve yurt dışı reçeteleri için fatura kesileceğinden ve her Optisyenlik Müessesesinin her ay sonunda  normal reçete, yurt dışı reçete ve nitelikli ürün reçetelerine fatura kesiyor olabileceği yüzünden ve bu 3 fatura tutarı toplamının 5000 TL’yi aşıyor olması nedeni ile E-arşiv fatura kesmek zorunludur.

3-) E-Fatura mükellefi olmayan üyelerimiz de  SGK faturasını 7 Şubata kadar “31 Ocak tarihli” olarak kesebileceklerdir.

Tutarı 5 Bin TL altındaki faturalar da isteğe bağlı olarak  E-arşiv fatura olarak kesilebileceğinden, artık manuel fatura kesmek istemeyen ve 1 Şubat – 6 Şubat arası diğer kişi ya da kuruluşlara E-arşiv faturası kesmek isteyen üyelerimiz  31 Ocakta SGK’na fatura oluşturup imzalamadan taslakta bekletirse zamanı gelince taslaktaki fatura için düzenle seçeneği ile faturanın son hali verilebilir. Bu durumda fatura numarası sorunu oluşmayacaktır.

Ancak tavsiyemiz bu ay geçiş süreci olduğundan olası bir karışıklık ve mağduriyet yaşanmaması için bu ay sadece SGK faturaları ile 5 Bin TL üzeri diğer kişi/kurumlara kesilen faturaların E-arşiv fatura olarak oluşturmanız yönündedir.

4-) Medula’da döküm alma işlemi sırasında Medula’ya girilecek “fatura no” kısmına, GİB Portal üstünden oluşturulacak taslak faturanın numarası girilecektir. GIB Portal üstünden oluşturulan ilk fatura numarası GIB2020000000001 olup sonrasındaki fatura numaraları da ardışık olarak artmaktadır.

31 Ocak faturalarında yaşanan bu sıkıntılı sürecin Şubat faturalarında yaşanmaması için çalışmalarımız devam etmektedir.

Bilgilerinize,

Ekleme Tarihi : 01.02.2020 Görüntülenme Sayısı : 114342

SOSYAL MEDYA

BÜLTENE ABONE OL

Basında Biz