Değerli Üye Meslektaşlarımız 

Bilindiği üzere 28886 sayılı Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Yönetmelik ve SGK ile imzalanan Görmeye Yardımcı Tıbbi Malzeme Sözleşmesi hükümlerine göre sağlık kuruluşları, çalışanları ve diğer personel aracılığı ile yönlendirme yapılması, simsar bulundurulması veya iş birliği yapılması suretiyle haksız rekabete yol açan gayri resmi uygulamalar yasaktır. 

Odamız whatsap şikayet hattına yapılan bildirimler sonrası Temmuz 2020 döneminde 12 hastane ( özel - kamu ) ile optisyenlik müesseseleri arasında var olduğu iddia edilen yönlendirme - simsar - sağlık kuruluşları ile işbirliği hakkında Odamız Yönetim Kurulu kararı ile " Gizli " görevlendirme marifetiyle Denetçi Optisyen - Gözlükçü havuzundan kura yöntemi ile görevlendirme yapılmış olup anılan kuruluş ve optisyenlik müesseselerine denetleme gerçekleştirilmiştir. 

Denetleme sonucu anılan durumun tespit edilen 11 sağlık kuruluşu ( özel ve kamu ) hakkında ilgili Kurumlarla iletişime geçilerek sürecin yakından takibi yapılmaktadır. 

Diğer taraftan anılan konun diğer muhatabı olan Optisyenlik müesseseleri mesul müdürlüklerinden yazılı ve/veya sözlü savunma istenmiş olup cevabı duruma göre haklarında disiplin iş ve işlemleri başlatılacaktır.

Bilgilerinize

Ekleme Tarihi : 27.07.2020 Görüntülenme Sayısı : 66083

SOSYAL MEDYA

BÜLTENE ABONE OL

Basında Biz